Historia spółki FEMONT OPAVA s.r.o.

Firma handlowa FEMONT OPAVA s.r.o. została zawiązana w 1992 roku w Opawie przez pięciu wspólników pracujących w branży produkcji i montażu rozmaitych zespołów technologicznych, jak np. oczyszczalnie ścieków, pojemniki trocin, pojemniki magazynowe czy też konstrukcje stalowe.

W 1992 roku rozpoczęto produkcję przy ulicy Vrchní w Opawie – dzielnicy Kateřinky. Z powodu narastającej liczby zamówień i zwiększającej się ilości pracowników spółka przeprowadziła się w 1994 roku do większych pomieszczeń przy ulicy Stará w Opawie, na teren byłych składów węglowych, gdzie w pomieszczeniach wynajmowanych odbywała się produkcja większych i mniejszych konstrukcji stalowych i technologii, włącznie z obróbką ich powierzchni. W tym czasie spółka zatrudniała 25 osób.

Właśnie tutaj zrealizowano pierwszą współpracę zagraniczną z partnerem niemieckim w ramach produkcji zespołów do poszczególnych fragmentów konstrukcji stalowej atrakcji w parku rozrywki.

Rokiem przełomowym był 1994 rok, gdy spółka FEMONT OPAVA s.r.o. najpierw rozpoczęła import, a następnie własną produkcję hal montowanych z konstrukcji stalowych wraz z obudową.

Na początku 1995 roku kierownictwo spółki podjęło decyzję zasadniczą dotyczącą zbudowania własnego zakładu produkcyjnego. Wybrano lokację na terenie dzielnicy miasta Opava – Vávrovice i w 1995 roku zaczęła się budowa nowego i własnego obiektu produkcyjnego, którego uroczyste otwarcie miało miejsce w dniu 1 października 1996 roku. Spółka zatrudniała 45 pracowników.

W 1996 roku zaczęła spółka współpracować z autorem systemu VEDE – lekkich konstrukcji stalowych hal i spółka bardziej interesowała się tym oto nowym rdzeniowym programem produkcyjnym.

W 2000 roku poszerzono zakład produkcyjny o nową halę, w której zbudowano lakiernię zapewniającą bardziej jakościowe nakładanie powłok lakierniczych. Lakiernia została zbudowana w ramach programu operacyjnego Phare 2003 – Technologie.

W 2008 roku rozbudowano halę produkcyjną o część spedycji wyrobów gotowych i przyjmowania materiałów hutniczych. Jednocześnie rozbudowano i zmodernizowano budynek administracyjny spółki, w którym powstał samodzielny dział projektowania i dział handlowy. Spółka zatrudniała 205 pracowników i działała na terenie Republiki Czeskiej i Słowacji.

W latach 2009 – 2010 w spółce zainstalowano w ramach programu operacyjnego Przedsiębiorczość i Innowacje – Program Rozwój – II wezwanie nową linię do spawania i wykonywania spoin szczepnych, na której obrabiano długie kształtowniki stalowe typu U, I, C do wysokości środnika 1000 mm i długości 16 m. W ten sposób zasadniczo wzrosła jakość i ilość obrabianych stalowych elementów składanych i spawanych, jak również elementów nośnych hal stalowych i to w systemie VEDE, konstrukcji ramowych lub według poszczególnych wymagań indywidualnych klientów w zakresie dostaw częściowych celem ich kolejnej obróbki w ramach ich własnych zamówień.

W okresie lat 2010 – 2015 stabilizowała się spółka na tle recesji ekonomicznej Republiki Czeskiej z lat 2008 i 2009. W 2014 roku spółka ponownie skorzystała z okazji uzyskania dofinansowania z programów operacyjnych na rozwój technologii istniejących czy też nabycie nowych technologii w ramach podnoszenia jakości produkcji w powiązaniu ze zwiększeniem zatrudnienia w branżach robotniczych i technicznych. Odbyła się modernizacja wszystkich stanowisk pracy na etapie poprzedzającym produkcję, wliczając w to innowacje osprzętu komputerowego i oprogramowania służącego do projektowania, produkcji i montażu konstrukcji stalowych.

W 2015 roku spółka FEMONT OPAVA s.r.o. poszerzyła produkcję o nowoczesną halę zajmującą powierzchnię 2200 m2, której parametry przewyższały hale pierwotne, szczególnie pod względem wysokości, parametrów techniczno-użytkowych nowych suwnic.

W związku ze wspomnianymi już możliwościami wznowionych programów operacyjnych rozpoczęto w ramach programu operacyjnego przedsiębiorczość i innowacje w 2013 roku przygotowania zmierzające do realizacji nowej inwestycji w postaci laserowej maszyny tnącej.

Wynikiem było wykorzystanie nowej hali i zainstalowanie nowoczesnej laserowej maszyny tnącej wraz ze wszystkimi technologiami powiązanymi i pomocniczymi. W ten sposób spółce udało się poszerzyć portfel usług dla kolejnych klientów i inwestorów.

Wideo

Obejrzyj kolejne nasze wideo

Zobacz wideo z realizacji

Spółka FEMONT OPAVA s.r.o. od 2008 roku jest członkiem Czeskiej Asocjacji Konstrukcji Stalowych i obecnie działa w ramach asocjacji w pozycji członka szeregowego.

Czeska Asocjacja Konstrukcji Stalowych to stowarzyszenie wiodących czeskich producentów konstrukcji stalowych i kolejnych firm biorących udział w projektowaniu i produkcji konstrukcji.

Chodzi o stowarzyszenie prestiżowe dążące do spełnienia kilku celów strategicznych.

W ramach rozwoju branży konstrukcji stalowych dąży do efektownego przekazywania informacji wszystkim podmiotom zainteresowanym w branży. Na różnych poziomach stara się przeforsować środki zmierzające do podwyższania jakości wytwarzanych konstrukcji stalowych. Do jej działalności należy również współudział w tworzeniu norm i przepisów legislacyjnych w ramach Republiki Czeskiej oraz Unii Europejskiej.

Więcej informacji na stronach oficjalnych ČAOK.

Certyfikacja

Posiadamy certyfikaty, które gwarantują spełnianie długoterminowych celów określonych w firmowej polityce zintegrowanego systemu zarządzania. Interesują Państwa informacje o certyfikatach, które otrzymała nasza firma, prosimy o kontakt, chętnie przedstawimy je Państwu.

 • System zarządzania jakością
  Certyfikat potwierdzający zgodność z normami CSN EN ISO 9001: 2009
 • System zarządzania jakością
  Certyfikat potwierdzający zgodność z CSN EN ISO 9001: 2016 w połączeniu z CSN EN ISO 3834-2: 2006
 • System zarządzania środowiskowego
  Certyfikat potwierdzający zgodność z normami CSN EN ISO 14001: 2005
 • System zarządzania bezpieczeństwem i higieną pracy
  Certyfikat potwierdzający zgodność z normami CSN OHSAS 18001: 2008
 • Certyfikat zgodności produkcji
  Certyfikat zgodności kontroli produkcji dla części ze stali konstrukcyjnej do klasy EXC3 zgodnie z EN 1090-2 + A1
 • Certyfikat na produkcję i montaż konstrukcji stalowych
  Certyfikat potwierdzający zdolność do produkcji i montażu konstrukcji stalowych według CSN EN 1090-2 + A1

Spółka FEMONT OPAVA s.r.o.,
producent konstrukcji stalowych, zainteresowana jest współpracą stałą:

 • z projektantami i architektami zajmującymi się projektowaniem takiego rodzaju budów
 • z firmami budowlanymi wykonującymi takie obiekty
 • z producentami elementów budowlanych
 • z fachowcami, którzy pragną wykonywać działalność techniczno-handlową na podstawie umowy ze spółką FEMONT OPAVA s.r.o.
ALDA Opava s.r.o.
ARKYS, s.r.o.
ARMATURY Group a.s.
BRANO GROUP, a.s.
Česká asociace ocelových konstrukcí
Českomoravský beton, a.s.
Copreci CZ, s.r.o.
EJOT CZ, s.r.o.
Ferona, a.s.
Haberkorn Ulmer s.r.o.
Kingspan a.s.
Kofola a.s.
KONDOR s.r.o.
KÖNIGFRANKSTAHL, s.r.o.
KPDH strojírna s.r.o.
OMLUX, spol. s.r.o.
Optys, spol. s r.o.
Radek Šabatka
Salzgitter AG
SKÁLA & VÍT, s.r.o.
Slévárna Dolní Benešov s.r.o.
SLEZSKÉ STAVBY OPAVA s.r.o.
STATECH s.r.o.
TECHFLOOR s.r.o.
TRESTLES, a.s.
Van Leeuwen Pipe and Tube s.r.o.